عسل طبیعی هدیه ارزشمند زنبور به انسان

عسل طبیعی

میدونستید که عسل طبیعی برای هیچ چیزی نمیتونه بد باشه؟ و همچنین در بسیاری از چاشنی های طبیعی به عنوان مزه به کار میره؟؟ در شمار زیادی از بیماریها بصورت شگفت انگیزی شفابخش عمل میکنه؟ حتی در صنعت زیبایی بسیار استفاده میشه. برای لاغری، ماسک زیبایی پوست، رفع جرم دندان، درمان خشکی لب و…… تا حلا چرخه زندگی زنبور عسل رو بررسی کردید؟

با این حال هنگام تهیه عسل باید مراقب باشید، عسل حتما باید طبیعی باشد تا مضراتی  همراه خود برای شما بوجود نیاورد .

بهتره قبل از هر بحثی راجع به عسل طبیعی ببینیم که عسل به چه شکلی ساخته میشه . در کندوی زنبورها چه خبره و وظایف زنبور ملکه، زنبور نر و زنبور کارگر یا همون زنبور پرستار چه چیزهایی هست .

در چرخه زندگی زنبور عسل مراحل زیر را داریم :

 • ملکه تخم گذار
 • جفت گیری زنبور عسل
 • زنبورهای نر
 • ملکه جوان
 • زنبورهای کارگر یا پرستار
 • نوزادان

زنبورها چه کارهایی برای تولید این شیرینی شگفت انگیز انجام می دهند؟

ملکه تخم گذار

یک دوره کامل زندگی زنبور عسل رو  در مراحل تولید عسل طبیعی با هم بررسی میکنیم.

فرآیندهای ابتدایی تولید عسل طبیعی به ملکه بستگی دارد. هر کندو باید یک ملکه داشته باشد. او کندو را رهبری  می کند. هنگامی که کندو بیش از حد بزرگ می شود، ملکه تخم گذاری سلولها را آغاز می کند. زنبور پرستار از این سلول ها مراقبت خواهد کرد.

زنبورهای پرستار برای تغذیه سلول ملکه از ژل رویال استفاده میکنند و سلولهای دیگر فقط برای چند روز اول با این ژل جادویی تغذیه میشوند.

اما یک سلول ملکه از این ترکیب جادویی تا روز بیرون آمدن از تخم تغذیه می کند. به محض این که از تخم بیرون آمد ، ملکه بزرگتر با یک گروه از زنبوران محل را ترک میکند، زیرا ملکه جوان به وضوح قوی تر از اوست و می تواند او را بکشد.

جفت گیری زنبور عسل

ملکه جوان یک هفته پس از بیرون آمدن از تخم به هدف جفت گیری از کندو خارج میشود، و اگر اینکار را تا ۲۰ روز بعد از بیرون آمدن از تخم انجام ندهد، توانایی جفت گیری را از دست میدهد.

اگر جفت گیری او موفقیت آمیز باشد تا آخر عمر دیگر لازم نیست جفت گیری دیگری انجام دهد زیرا که اسپرم های زنبور نر را برای همیشه در بدن خود نگاه میدارد و به وسیله آن تخم های خود را بارور مینماید.

زنبورهای ملکه بین ۳ تا ۴ سال زنده میمانند.

 نقش زنبورهای نر در چرخه زندگی زنبور عسل

زنبورهای نر تنها یک بار این شانس را دارند که با ملکه جفت گیری کنند، زیرا که اگر جفت گیری ملکه موفقیت آمیز باشد دیگر از کندو خارج نمی شود.

وقتی ملکه جوان تصمیم میگیرد که جفت گیری کند، در یک روز زیبای آفتابی و بدون باد معمولا بین ساعت ۱ تا ۴ بعدازظهر از کندو به تنهایی خارج میشود، در ارتفاع بالای آسمان پرواز میکند. این پرواز را پرواز عروسی می نامند.

ملکه باکره از بدن خود ماده جذب کنندۀ نرها را پخش می کند. و زنبورهای نر که بر روی زمین نشسته اند به سوی او کشیده می شوند.

قویترین و بهترین زنبورهای نر کسانی هستند که قادرند مسیرشان را با ملکه یکی کنند. البته در تحقیقات جدید این نظریه کاملا برعکس شده که فرومن زنبورهای نر ملکه رو به سمت خود میکشاند.

ملکه روح کندو حساب می شود و اگر ملکه را بردارند و جانشینی برای آن تعیین نشود ، همه کارهای کندو متوقف شده و پس از مدتی همه زنبورها از بین می روند.

هرچند که زنبورهای نر پایان غم انگیزی دارند اما رسالت خود را در زندگی به خوبی انجام میدهند و  دی ان ای آنها  در کندو زنده خواهد ماند. هنگامی که او با ملکه ملاقات می کند، اندام  تناسلی او به معنای واقعی کلمه خراب می شود و یک حفره شکسته در شکم او ایجاد می شود که در نهایت منجر به مرگ او خواهد شد.

قسمت مهمی از دستگاه تناسلی زنبور نر در دستگاه تناسلی ملکه باقی می ماند و زنبور نر بعدی باقیمانده دستگاه تناسلی زنبور نر قبلی را جدا می کند و خود اقدام به جفت گیری می نماید.

به نقش مهم مله در چرخه زندگی زنبور عسل می رسیم.

ملکه جوان

زمانیکه ملکه میزان اسپرم را کافی بداند با باقیمانده دستگاه تناسلی زنبور نر آخر به کندو باز میگردد.

اندام تناسلی زنبور نر تا زمانیکه کلیه اسپرم ها وارد کیسه ذخیره اسپرم شود در بدن ملکه باقی می ماند.

اگر پس از بازگشت به کندو مقدار اسپرم ها کافی نباشد، در پروازهای جفت گیری بعدی با تعداد بیشتری از زنبورهای نر جفت گیری میکند اما اگر تعداد کافی باشد دیگر از کندو خارج نمی شود.

پرواز ملکه به بیرون کندو برای جلوگیری از جفت گیری خویشاوندی صورت می پذیرد. ملکه در پرواز زفاف خود به طور متوسط با ۹ زنبور نر جفت گیری میکند که این عدد بر اساس وضعیت نرهای منطقه گاهی به بیست نیز می رسد.

سیستم چند شوهری در زنبوران باعث سازش پذیری بیشتر آنها، افزایش تنوع ژنتیکی، کاهش خطر هم خونی و تقویت صفات خوب در کندو می شود.

مدت پرواز جفت گیری بین ده تا سی دقیقه طول می کشد. ملکه بعد از باز گشت به کندو در صورت موفقیت آمیز بودن جفت گیری و مقدار اسپرم دیگر هرگز از آن خارج نمی شود.

زنبورهای کارگر

ملکه جوان دو روز پس از جفت گیری، تخم گذاری بی پایان خود را تا هنگام مرگ شروع میکند. او هر روز میتواند به اندازه وزن خود تخم بگذارد . ملکه جوان برای هیچ کار دیگری فرصت ندارد به همین دلیل زنبورهای کارگر به او غذا میدهند و او را تمیز می نمایند.

جنسیت زنبورهای کارگر یا پرستار ماده بوده و بیشتر جمعیت کندو را تشکیل می دهند.

اگر ملکه تا سن سه هفتگی از کندو خارج نشود و جفت گیری نکند شروع به گذاشتن تخم های بارور نشده میکند که اصطلاحاً به آن ملکه نرزا میگویند.

مرحله آخر چرخه زندگی زنبور عسل نوزادان هستند.

نوزادان

پس از اینکه زنبورهای عسل از تخم خارج می شوند برای زنبور کامل شدن دو مرحله را می گذرانند.

ابتدا بصورت کرم های سفیدی هستند که زنبورهای پرستار به آنها غذا میدهند. و دو روز بعد وارد مرحله خواب می شوند، غذا نمی خورند تا به زنبور کامل تبدیل می شوند.

به نوزادان زنبور عسل لارو گفته می شود . لاروها دارای پنج مرحله رشد و نمو هستند. وقتی لاروها به رشد کامل رسیدند ، زنبوران کارگر درب سلول آنها را با موم می پوشانند.

در این مرحله لارو تبدیل به شفیره می شود، شفیره از جلد لاروی رها می شود، بافت ها و اندام های مربوط به حشره کامل در او بوجود می آید، وقتی رشد شفیره نیز تکمیل شد، پوسته شفیره شکاف میخورد و زنبور عسل کامل با آرواره های خود درب سلول را میبرد و از آن خارج میشود.

حالا چرخه زندگی زنبور عسل را به پایان رساندیم و یک زنبور عسل کامل داریم که سرآمد همه حشرات است، تنها حشره ای که هدیه ای ارزشمند به انسانها می دهد  بیش از ۱۵۰ محصول غذایی وجود دارد که نیازمند به گرده افشانی زنبورهاست، انواع میوه ها و گیاهانی وجود دارند که برای تولید نیازمند زنبورها هستند. همچنین انواع ادویه ها، رنگها، چاشنی ها، شیرین کننده هایی که برای صبحانه و ناهار و شام خود استفاده میکنیم.

بدون زنبورهای عسل و همچنین بدون عسل طبیعی جهان کسالت باری خواهیم داشت.

عسل طبیعی

عسل تنها شیرین کننده طبیعی و بی ضرر است که از انواع گیاهان بصورت طبیعی استخراج می‌شود. در درمان امراض مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. زنبور های عسل در گرده افشانی گیاهان نقش اساسی دارند. بهترین گلها را برای عسل سازی انتخاب میکنند. طعم عسل بسیار دلچسب و لذت بخش بوده و دارای فوائد زیادی برای بدن است.

مواد موجود در عسل طبیعی

 • قند
 • مواد معدنی
 • ویتامین
 • اسیدها
 • عصاره روغنی
 • پروتئین ها

انواع عسل موجود در بازار را می توان با نامهای زیر شناخت:

عسل طبیعی

عسل تغذیه ای

عسل تقلبی

عسل تک گل

عسل چند گل

عسل بهاره

عسل پاییزه

عسل طبیعی یا خالص بهترین نوع عسل موجود است که به سختی قابل دسترس است. این عسل را میتوان به عنوان یک غذای کامل حساب کرد چون با وجود قند بالا ومواد معدنی و خاصیت میکروب کشی موارد مصرف متعددی دارد. عسل طبیعی تنها به وسیله خود زنبور بدون دستکاری تولید می شود. ساکاروز موجود در آن بسیار پایین است. طبق استاندارهای جهانی عسل طبیعی همان شهد گل و گیاه است، نه عسل حاصل تغذیه زنبور از قند وشکر که بطور غیر طبیعی در دسترس زنبورها قرار می دهند.

عمل عسل سازی زنبورها بطور غریزی در آنها وجود دارد. ماده تولیدی توسط آنها دارای موم و شهد گل میباشد. عسل خوب باید طبیعی و خام باشد. عسل خام باید کمی کدر و موم دار باشد این عسل کاملا تصفیه شده نیست. دارای عطر گیاه می باشد . غلیظ است و حرارت داده نیست.

مصرف عسل برای کودکان زیر دوسال توصیه نمی شود زیرا که هنوز روده آنها قوی نیست.

اما بعد دوسال برای آنها بسیار مفید میباشد. باعث زیاد شدن اشتها در نتیجه رشد و نمو ماهیچه ها و اعضای بدن می شود. میتوانید عسل را در آب یا شیر حل کنید تا کودک استفاده کند. درمان کم خونی و نا آرامی شبانه کودک  است.

رنگ عسل طبیعی

رنگ عسل بستگی به پوشش گیاهی و مواد تغذیه کننده زنبوری دارد که از آن تولید شده است. بصورت رنگهای تیره و روشن میباشد. توجه داشته باشید که رنگ عسل ملاک خوبی برای تعیین کیفیت آن نمی باشد. با گذشت زمان عسل طبیعی تیره تر می شود البته محیط نگهداری و دمای آن تأثیر گذار است.

عسل تیره نسبت به نمونه روشن آن طعم تندتری دارد. درجه تیره و روشن بودن عسل با نامهای: کهربایی تیره، کهربایی، کهربایی روشن، کهربایی خیلی روشن، سفید، سفید روشن، سفید آبکی.

بطور مثال به رنگ عسل های زیر دقت کنید:

 1. عسل مریم گلی بصورت کهربایی روشن است.
 2. عسل گون رنگی زرد متمایل به طلایی دارد.
 3. عسل آویشن قرمز رنگ و تیره است.
 4. عسل اقاقیا را بطور سفید روشن می یابیم.
 5. عسل مرکبات و میوه ها زرد متمایل به قهوه ای است.
 6. عسل افرا لیمویی رنگ است.
 7. عسل کنار رنگی جگری دارد.

از رنگ عسل در تولید بیسکوییت، شربت ها و نوشیدنی ها میتوان استفاده کردلازم به ذکر است که این کار باعث افزایش درجه سلامتی کالا می شود.

طبع عسل

عسل دارای طبع میانه یا معتدل است و برای همه نوع بدنی مفید است و ضرر ندارد.

خواص درمانی عسل طبیعی

 • درمان بیماریهای گوراشی و مسمومیت
 • درمان گلودرد ودردهای دهان و دندان
 • دفع کننده سموم از کبد
 • مخلوط عسل و سرکه سیب برای امراض صفرایی
 • عسل و کندر در رفع سنگها مفید است
 • درمان آب مروارید
 • عسل و پودر دارچین در درمان کلسترول مفید است
 • افزایش قدرت سیستم دفاعی بدن
 • عسل و آبلیمو ودارچین برای درمان سرماخوردگی
 • آرامش اعصاب و روان

چطور عسل طبیعی را از تقلبی تشخیص دهیم؟

علاوه بر متفاوت بودن عطر و طعم و غلظت عسل طبیعی، عسل تقلبی مواردی برای تست و مطمئن شدن این موضوع وجود دارد نظیر:

عسل و آب سرد:

عسل طبیعی در آب غلظت و چسبندگی خودش را حفظ میکند و وا نمیرود یا اگر آنرا داخل لیوان آب بریزیم بطور عمودی ریخته میشود همچنین در ته لیوان جمع می شود.

عسل و کبریت:

کبریت روشن را داخل عسل بیندازید اگر آتش گرفت آن عسل طبیعی است.

عسل ونان تست:

چناچه عسل طبیعی باشد وقتی روی نان تست مالیده شد همچنان سفت خواهد ماند و نان را نمدار نمیکند.

عسل و زرده تخم مرغ:

عسل را با زرده تخم مرغ مخلوط کنید اگر حالت زرده پخته شده را پیدا کند آن عسل طبیعی است.

نکته: عسل طبیعی به مرور زمان ته نشین شده و رسوب میکند ولی مانند عسل تقلبی و مربا شکرک نمیزند طوریکه موقع مصرف بلورهای شکر زیر دندان حس شود و حالت چسبندگی ندارد.

علاوه بر همه این موارد عسل طبیعی در دهان آب میشود و بعد از مصرف، بدن پرانرژی میشود.

مضرات عسل

همیشه افراط و تفریط دردسرساز است. همانطور که همه مواد طبیعی باید اصولی و به اندازه مصرف شوند عسل نیز اگر درست مصرف نشود، باعث بیماری میشود. مصرف زیادی آن وزن را بالا میبرد. دیابت نوع ۲ را بوجود می آورد، دندانها را پوسیده میکند، باعث نفخ  می شود و گاهی ایجاد مسمومیت میکند.

اگر به کودک زیر دو سال داده شود باعث بوتولیسم همچنین مشکلات روده ای می شود، عسل باعث ایجاد حساسیت در بعضی افراد می شود. اگر بصورت زیاد مصرف کنیم دچار شوک آنافیلاکسی شده و ممکن است منجر به مرگ شود. قند خون را در شرایط افراط بسیار بالا میبرد همچنین باعث زیاد شدن فشار خون و آسیب عصبی میشود.

البته لازم به ذکر است بیشتر این موارد در صورت استفاده مقادیر بالای عسل به وجود می آید.

عسل خوب و طبیعی را با کمک روشهای بالا  همچنین تهیه از عسلت با من در دسترس خود و عزیزانمان قرار دهیم. با استفاده‌ی به اندازه از این داروی شفابخش به درمان بیماریها بپردازیم .

کیفیت زندگی خود را با مصرف مواد غذایی طبیعی که بهترین راه درمان مشکلات جسمی و بیماریها هستند، بالا ببریم.

عسل فقط یک ماده‌ی خوراکی نیست و از دیرباز به عنوان ماده­‌ای شفابخش و طلای طبیعی شناخته شده‌است. طبق یافته‌ها حتی عسل‌هایی که در حفاری‌های مقبره مصر باستان یافت‌ شده‌است بعد از گذشت سال‌های سال هنوز سالم می‌باشند.

همه‌ی تولیدات زنبور‌عسل قابل مصرف و مفید است و این مسئله فقط محدود به عسل نمیشود. موم، ژل‌رویال، بره‌موم و گرده‌های گلی که زنبور عسل از آن تغذیه میکنند همگی خاصیت درمانی می‌باشند.

انواع عسلهای تک گیاه که در عسلت با من با کیفیت بالا و بصورت کاملاً طبیعی عرضه می‌شود:

 • عسل اقاقیا
 • عسل آویشن
 • عسل سیاه‌دانه
 • عسل کتیرا
 • عسل شوید
 • عسل کنار (سدر)
 • عسل گشنیز
 • عسل گون
 • عسل یونجه
 • عسل مرکبات

عسل چند گیاه:

عسل چهل گیاه

و عسلهای با کیفیت نقاط مختلف کشور عزیزمان:

 • عسل کردستان
 • عسل سبلان
 • عسل دماوند
 • عسل طالقان
 • عسل جنگل‌های شمال کشور
 • عسل تکاب
 • عسل لار

در این مطلب و مطالب آتی یک به یک به بررسی این عسلهای باکیفیت که در عسلت با من بصورت عسل طبیعی خالص عرضه می‌شود، میپردازیم.

برخی از زنبور‌ها از گرده‌های یک نوع گیاه خاص برای تولید عسل استفاده می‌کنند که عسل اقاقیا جزء همان دسته از عسل‌ها است. در ادامه سعی داریم در مورد عسل اقاقیا اطلاعات بیشتری را به شما ارائه دهیم.

در مورد گیاه اقاقیا

از اول تا آخر این گیاه فایده است!

گیاه اقاقیا به صورت درخت یا درختچه‌ی زینتی در نقاط مختلف دنیا رشد می‌کند. این گیاه درآب و هوا‌‌ی خشک و آفتابی به خوبی رشد کرده و به طور معمول در ماه خرداد گل­‌دهی می‌کند. درختان اقاقیا جهت زیبا‌سازی محیط، احیای زمین‌های کشاورزی و کنترل فرسایش خاک کاشت می‌شود و از جمله درختانی به شمار میرود که می‌تواند کمبود نیتروژن موجود در خاک را برطرف نماید.

چوب درخت اقاقیا بسیار محکم و مقاوم در برابر رطوبت است و به واسطه‌ی این ویژگی‌ها بسیار مناسب برای تهیه‌ی اسباب و وسیله‌های چوبی می‌باشد.

گیاه اقاقیا از جمله گیاهان مولد عسل است و انتشار عطر گل‌هایی که از این گیاه می‌رویند می‌تواند زنبور‌های عسل را به سمت خود جذب کند تا از شهد این گل‌ها استفاده کنند و عسل اقاقیا به تدریج تولید شود.

برگ‌­های اقاقیا سبزرنگ و مرکبی شکل هستند و گل‌های این درخت درشت و خوشبو به صورت خوشه­ از ساقه­­‌های این درخت آویزان می‌باشند. درختان اقاقیا می‌توانند بسیار بلند رشد کنند و ارتفاع آن‌ها به ۲۴ تا ۳۰ متر نیز برسد. این گیاه به دلیل دارا بودن رایحه‌ی فراوان در صنعت عطر‌سازی اروپا کاربرد فراوان دارد.

در صورت ایجاد خراش‌های تدریجی روی ساقه‌های اقاقیا ماده ای به نام صمغ اقاقیا یا صمغ عربی از آن تراوش میکند که این صمغ به طور معمول به رنگ زرد یا سفید می‌باشد و رنگ‌های دیگر معمولا مناسب تجارت نیستند.

بومگاه این درخت آمریکای شمالی است اما در نواحی دیگری همچون اروپا و آسیا حتی ایران نیز می‌روید.

خواص گل اقاقیا: گل اقاقیا خواص بسیار متعددی دارد اما به طور کل گل اقاقیا می‌تواند یک ملین گیاهی، ضد اسپاسم و ادرار آور باشد.

عسل اقاقیا چیست؟

عسل اقاقیا جزء عسل‌های تک گیاه محسوب میشود که به دلیل طعم و رایحه‌ی خوب بسیار عامه‌پسند است.عمده‌ی این عسل از گیاه اقاقیا تهیه می‌شود و منظور از تک گله بودن صرفا استفاده‌ی زنبور عسل از گرده یک نوع گل نمی‌باشد. طبیعی است که زنبور عسل ممکن است که به یک گل وفاداری نشان دهد اما امکان ندارد که یک عسل صد‌در‌صد از یک نوع گل تهیه شود.

عسل اقاقیا در آمریکا استفاده و محبوبیت بسیار بالایی دارد و یکی از دلایل محبوبیت آن غلبه نکردن این عسل بر طعم نوشیدنی و غذا است.عسل اقاقیا در کندو‌‌هایی در ارتفاعات و بالا‌ی درختان تهیه و جمع آوری میشود و به طور معمول از دسترس زنبور‌داران به دور است.

این عسل هیچ خطری برای افراد دیابتی ندارد و افراد با اضافه وزن بالا می توانند با خیال راحت از این عسل استفاده کنند.

عسل اقاقیا‌ی طبیعی چه ویژگی هایی دارد؟

رنگ عسل اقاقیای طبیعی بسته به نوع گیاه اقاقیایی که زنبور عسل از آن استفاده می کند از رنگ زلال آگون تا زرد روشن متغیر است. اگر نوع خالص عسل اقاقیا را می‌خواهید جالب است بدانید که نوع خالص آن در حدود ۵ سال طول میکشد تا به‌دست آید. زمان برداشت این عسل در فصل تابستان است.

عسل اقاقیا سرشار از ویتامین‌های مختلف و اسید‌های آمینه می‌باشد و به دلیل دارا بودن موادمعدنی مختلف عطر و رایجه‌ی خاصی دارد.

این عسل بالاترین سلنیوم را در بین همه‌ی عسل‌ها داراست و فرکتوز عسل اقاقیا بالا و ساکارز آن پایین است و همانطور که گفته شد مناسب افراد دیابتی می‌باشد.

سلنیوم چیست ؟

سلنیوم وظایف زیادی را برعهده دارد:

 • کمک به بدن در مقابله با رادیکال‌های آزاد که موجب بیماری‌هایی مثل سرطان و بیماری‌های قلبی میشوند.
 • پیشگیری از برخی سرطان‌ها
 • موثر در تولید پروتئین‌های مخصوص
 • افزایش مقاومت بدن در برابر اثرات سمی فلزات سنگین
 • افزایش قدرت باروری به ویژه در آقایان
 • کاهش خطر ابتلا به التهابات مفصلی

خواص درمانی عسل اقاقیا

خواص عسل بی‌شمار است و هرگونه‌ای از عسل خواص منحصر به‌فرد خود را دارد.

خواص و مزایای مصرف عسل اقاقیا :

 • بی خطر برای افراد دیابتی
 • موثر در تقویت حافظه
 • آرامش بخش
 • نشاط آور و انرژی زا
 • مناسب برای ورزشکاران و افزایش نیرو جهت انجام ورزش‌های سنگین
 • تقویت نیرو‌ی جسمی و جنسی
 • رفع عفونت‌های زنانه
 • تقویت رشد کودکان
 • آنتی بیوتیک
 • مناسب برای سرماخوردگی
 • ملین طبیعی
 • مفید برای ناراحتی‌های صفرا
 • مفید برای کم‌خونی
 • مناسب افراد با ناراحتی‌های چشمی
 • مقاوم‌سازی بدن در برابر انواع سرطان‌ها
 • پیشگیری و بهبود پوکی استخوان
 • مناسب برای بیماران آلزایمری و پیشگیری از این بیماری
 • پیشگیری و بهبود بیماری‌های ناشی از کمبود روی در بدن
 • درمان فقر آهن

هرچه از عسل اقاقیا، این ماده‌ی شفابخش بگوییم کم است. در ادامه از عسل آویشن برایتان میگوییم.

مشخصات گیاه آویشن

آویشن یکی از شناخته‌شده‌‌ترین گیاهان مکملی و از تیره نعنا است. این گیاه درختچه‌‌ای کوتاه و پرشاخه داشته که برگهای نازک و متقابل دارد. آویشن همچنین دارای گل‌هایی سفید (مایل به بنفش و سرخ)، چتری و منفرد است.

عسل آویشن

اینکه عسل آویشن به این اسم معروف است به این معنی نیست که تنها از گل آویشن ساخته شده است بلکه درواقع تمام عسل‌هایی که به نام یک گل خاص شناخته‌میشوند ترکیبی از چندین گل گوناگون هستند که یکی از آن گلها (در اینجا گل آویشن) غالب میباشد و درصد بیشتری دارد.

رنگ عسل آویشن معمولا کهربایی است اما با توجه به ترکیب گلهای استفاده شده در آن ممکن است رنگ آن تغییر یابد.

عسل آویشن دارای شیرینی متوسط با طعم و مزه ای مانگار است.

منطقه رویش گیاه آویشن در ایران دامنه‌های کوه البرز و سبلان، دشت‌های اطراف تهران، سبلان و دماوند است و زمان برداشت این عسل از کندوها از اوایل تیر تا اواخر مرداد ماه است.

خواص عسل آویشن

 • سرفه را درمان میکند، زمانیکه با چای گرم مخلوط شود به دلیل خاصیت اکسپکتورانت ملایم شما را از حالت بلغمی بیرون می آورد.
 • سوزش گلو را درمان میکند، با جلوگیری از رشد و تکثیر باکتریها باعث بهبود سوزش و درد گلو میشود. بهتر است روزی چندبار این درمان انجام شود.
 • مناسب برای التهاب معده و روده، توصیه میشود یک قاشق سوپ خوری صبح بصورت ناشتا میل شود و تا حداقل یک ساعت بعد از آن چیزی خورده نشود.
 • استفاده بعنوان مکمل غذایی، با مقدار شکر طبیعی زیاد و مقدار کم ویتامین، مواد معدنی، آمنینو اسید ها و دیگر مواد مغذی برای بدن مانند موم عسل یک مکمل غذایی عالی برای سلامتی می باشد.
 • مسکن برای دردهای مفصلی و تسکین دردهای شکمی و روده
 • مناسب برای افراد دیابتی، عسل آویشن یکی از چند عسل معرفی شده برای افراد دیابتی است که مصرف آن برای این گروه بی‌خطر خواهد بود.
 • آنتی اکسیدان قوی، هر چه عسل تیره تر باشد محتویات آنتی اکسیدانی آن بیشتر است.
 • ضدصرع و تشنج
 • تسکین دردهای ماهانه، مصرف این عسل باعث کاهش درد قاعدگی می‌شود و با مصرف روزانه این عسل در روزهای قاعدگی می‌توان تا حد زیادی بر دردهای شکمی ناشی از قاعدگی غلبه کنید.
 • التیام و درمان سریع زخمها

بهترین روش استفاده عسل آویشن

بهتر است دو تا سه قاشق از این عسل را با آب ولرم و آب یک لیمو ترش تازه مخلوط کرد. این نوشیدنی علاوه بر داشتن خاصیت ضدسرطانی خاصیت ضدعفونی کننده نیز دارد. این ترکیب با وجود ویتامین C  موجود در لیمو به یک آنتی اکسیدان قوی تبدیل میشود.

میزان مصرف این عسل برای بزرگسالان روزانه ۵۰-۷۰ گرم و برای کودکان بالای یک سال روزانه ۲۰-۳۰ گرم است.

آیا میتوان تنها با دیدن رنگ عسل به طبیعی بودن آن پی برد؟

جواب منفی است. درست است که رنگ عسل نشاندهنده گل هایی است که زنبور شهد آنها را جمع آوری کرده است اما نمیشود بصورت مطلق گفت که مثلا اگر رنگ عسل تیره است پس طبیعی است و برعکس چون روشن است غیرطبیعی میباشد.

فاکتورهای غلظت، بو، طعم و سایر خصوصیات در مجموع باید درنظر گرفته شود تا به طبیعی بودن عسل پی برد.

طبع عسل آویشن گرم و خشک است.

میرسیم به عسل سیاه دانه، جادوی طبیعت.

مشخصات گیاه سیاه دانه

سیاه دانه گیاهی علفی یکساله و گلدار و بومی جنوب غربی آسیاست. در کشور ما ایران این گیاه در اراک و اصفهان به فراوانی می‌روید.  از دانهٔ این گیاه به عنوان دارو استفاده می‌شود. این گیاه پوشیده از کرک ظریف با برگهای تقسیم شده با بریدگی‌های خیلی عمیق بطوریکه برگ را بصورت تعدادی نوار باریک درمی آورد. رنگ برگهای آن منفرد، برگچه‌های زیر گل درشت به رنگ آبی یا سفید و گلبرگهای خیلی کوچک است.

سیاه‌دانه مزه‌ای تلخ و ادویه‌ای و کمی مزه توت فرنگی دارد. از سیاه‌دانه در شیرینی‌جات و شربت‌ها استفاده می‌شود. سیاه دانه سرشار از ترکیباتی مانند زینک، کلسیم، فسفر، پتاسیم، سلنیوم و همچنین ویتامین های B1، B2، B3 ،B9 و C و E می باشد. از قدیم از گیاه سیاه دانه بعنوان ضد انگل و ضد باکتری و مسهل استفاده میکردند.

عسل سیاه دانه

عسلی که حدود ۸۰ درصد از شهد گیاه سیاه‌ دانه گرفته شده باشد عسل سیاه دانه است. رنگ این عسل کهربایی تیره، شیرینی متوسط، ساکاروز ۱ درصد، رطوبت ۱۵ درصد، ph 3/8،  خاصیت آنتی اکسیدان بسیار بالا، بدون تلخی و فصل برداشت آن بهار است.

خواص عسل سیاه دانه

 • از ابتلا به بیماریهای مزمن و سرطان جلوگیری میکن چون اثرات دارویی عسل سیاه دانه برای دراز مدت در بدن باقی میماند
 • مفید برای درمان سنگ کلیه و مثانه
 • درمان زخم معده
 • افزایش شیر در مادران
 • مناسب برای سردرد و میگرن
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • انرژی‌زا و دارای طبع گرم
 • تقویت معده
 • افزایش دهنده میل جنسی
 • مناسب افراد دیابتی
 • تقویت بینایی
 • در بارداری به کنترل درد و افزایش توان و مقاومت مادران هنگام زایمان کمک می کند.
 • درمان بیماریهای پوستی و لک صورت
 • تصفیه کننده خون
 • ضد پوکی استخوان و رماتیسم
 • حفظ تعادل بدن
 • کمک به رشد کودک
 • کاهش عوارض حساسیت و آسم
 • باعث کاهش اثرات شیمی درمانی بر روی کلیه ها میشود
 • مالیدن این عسل به پوست برای درمان جوشهای بلغمی یعنی جوش‌هایی که بدون التهاب و زیرپوستی و سفت هستند مناسب است
 • ادرار آور و برای مردان مبتلا به پروستات مناسب است
 • در درمان تب‌های بلغمی و سوداوی موثر است

تمام موارد بالا از خواص عسل سیاه دانه هستند اما همانطور که میدانید هرچیزی را باید به اندازه مصرف کرد و مصرف بیش از حد مفیدترین مواد غذایی نیز ممکن است به سلامتی بدن آسیب برساند. عسل سیاه دانه باید روزانه حدود ۱ تا ۲ قاشق غذاخوری مصرف شود.

یکی از ویژگی‌های عسل طبیعی پایین بودن میزان ساکاروز آن است. این پایین بودن قند مضر یا همان ساکاروز نشاندهنده آن است که زنبور از شهد گلها برای تولید عسل استفاده کرده است نه از آب و شکر. عسل سیاه دانه با داشتن ساکاروز ۱ درصد جزو بهترین عسل ها در اینمورد است. بنابراین میتوان این عسل را با اطمینان حتی به بیماران دیابتی نیز پیشنهاد داد.

بهترین روش استفاده از عسل سیاه دانه

به مدت چهل روز صبح‌های ناشتا یک قاشق غذاخوری مصرف شود و به مرور مقدار آن را به ۲ قاشق غذاخوری افزایش دهید. برای انواع بیماری‌ها مخصوصا بیماری‌هایی های با ریشه رطوبت و سردی بسیار مفید است.

درمورد خانمهای باردار بهتر است با مشورت و نظر پزشک استفاده شود.

برای ناراحتی تنفسی، سیاه دانه را با آب و عسل سیاه دانه مخلوط کنید و بخورید. خوردن سیاه دانه با عسل سیاه دانه، سنگ کلیه و سنگ مثانه را خرد و دفع می‌کند.

از عسل کتیرا و خواص بینظیرش بگوییم.

مشخصات گیاه کتیرا

کتیرا گیاهی است چندساله که ارتفاع آن تا ۷۵ سانتیمتر میرسد. ساقه‌های رشد‌یافته آن به رنگ بنفش تیره است برگهای آن مرکب از برگچه‌هایی است که بصورت متقابل به تعداد ۱۱تا ۳۰ جفت در محور هر برگ قرار گرفته اند. گلهای آن معمولا به رنگ ارغوانی، گاهی آبی یا سفید بوده، نزدیک به انتهای شاخه‌های گل‌دهنده قرار دارند. این گیاه دارای گونه‌های مختلفی است و بیشتر در کرمانشاه، همدان، اورامان، شاهو، خراسان، یزد و کرمان میروید. خواص کتیرا زیاد است و تنها به مصارف خانگی محدود نمی‌شود و شرکت‌های بسیاری هم به دلیل خواص ویژه و مؤثر آن اقدام به تولید محصولات مختلفی از صمغ کتیرا کرده‌اند.

عسل کتیرا

عسل کتیرا یا همان گون از شهد گیاه گون گرفته شده که رایحه و طعم ملایم و نرمی دارد به همین دلیل طرفداران زیادی دارد و اکثرا خانمها طرفدار این عسل هستند. میزان ساکارز این عسل که اغلب ۱ ویا کمتر از ۱ درصد میباشد باعث شده جزو عسل‌های کمیاب باشد و حتی برای بیماران دیابتی نیز بیخطر باشد.

خواص عسل کتیرا

 • بهبود بیماری یبوست
 • موثر برای معده
 • بهبود حافظه و انرژی زا
 • درمان سرما خوردگی و سرفه و خلط آور
 • تقویت مغز و اعصاب
 • بازکننده تارهای صوتی صدا
 • درمان کم خونی
 • آرام بخش درد کلیه و مثانه
 • جلوگیری از مسمومیت غذایی
 • درمان زخم‌های مجاری ادراری
 • تسکین دهنده زخم‌های حلق و ریه
 • مفید برای زخم معده و روده
 • درمان تنگی نفس
 • درمان درد مفاصل
 • درمان گلودرد
 • ضد تشنج و صرع
 • جهت رفع سیاه سرفه و التهاب دستگاه تنفس فوقانی استفاده می گردد
 • باعث کاهش فشار خون و کلسترول می‌شود
 • سرشار از مواد معدنی ضروری بدن
 • ضد آفات و بوی بد دهان
 • مغز استخوان را تقویت
 • درمان سینوزیت
 • دارای توانایی مهار رشد تومور است
 • مفید برای زخم‌های چشم و دردهای چشم

عسل گون به هیچ وجه هیچ کدام از عوارض گیاه گون را ندارد چرا که  توسط زنبور عسل فقط شهد آن برداشت شده است و طی تحولاتی که در بدن زنبور عسل به وجود می آید عوارض مصرف گیاه خالص را عسل گون نخواهد داشت. رنگ عسل گون روشن است.
رنگ عسل گون به دلیل شهد این گیاه که آن هم روشن است، می باشد. برخلاف اعتقاد برخی از افراد این روشن بودن رنگ عسل گون، به معنی بی کیفت بودن این عسل نیست.

بیماران زیادی در سال های اخیر از عسل کتیرا برای درمان مشکلات معده و گوارش مثل: زخم معده (اثنی عشر) و زخم روده، سوزش معده (ترش کردن) و رفلاکس معده و … از این محصول استفاده کرده اند که شکرخدا مشکلات اکثر این عزیزان با مصرف منظم و صحیح عسل کتیرا برطرف گردیده است.

مخلوط کردن دو تا سه قاشق عسل گون با آب ولرم و سپس اضافه کردن آب یک لیموی ترش تازه به آن این شربت از بهترین نوشیدنی‌های طبیعی بوده و علاوه بر ضد سرطان بودن خاصیت ضد عفونی کننده دارد و از تمام خواص عسل مصرف شده به علاوه میزان بالای ویتامین سی موجود در آبلیموی طبیعی برخوردار است.

بهتر است درصورت داشتن بیماری یا حساسیت، قبل از استفاده از این عسل با پزشک خود مشورت کنید. امیدواریم عسلت با من توانسته باشد در شناساندن این عسل خارق العاده به شما مخاطبین عزیز، موفق شده باشد.

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.